Brain teasers: Because most of us failed

These viral math problems have been making their way around the internet recently. We put them to the test and only a few of us came out on top - now we're putting them to you: 

 

1. A bat and a ball cost £1.10 in total. The bat costs £1.00 more than the ball. How much does the ball cost?

2. If it takes 5 machines 5 minutes to make 5 widgets, how long would it take 100 machines to make 100 widgets?

3. In a lake, there is a patch of lily pads. Every day, the patch doubles in size. If it takes 48 days for the patch to cover the entire lake, how long would it take for the patch to cover half of the lake?

 


Think you got them all right?  Click here for the answers and full workings out.

Please reload